OC, a jego brak- jakie kary grożą

Odpowiedzialność cywilna na drodze dotyczy każdego kierowcy, który bierze udział w ruchu drogowym. Jest to odpowiedzialność, do której zobowiązują się kierowcy, dbając o interes swój oraz innych. Ubezpieczenie OC można wykupić w dowolnym momencie, u dowolnego ubezpieczyciela, jednak warto zrobić to, jeszcze zanim wygaśnie ważność OC. W takim przypadku trzeba się liczyć z karami za brak OC. Kara za brak OC może sięgać nawet kilku tysięcy złotych, jednak na jej wysokość ma wpływ kilka czynników. Jakich?

Brak OC, a samochód osobowy

W przypadku aut samochodowych właściciele muszą liczyć się z tym, że muszą posiadać przez cały czas posiadania auta OC. Jest to ubezpieczenie, za którego brak grozi kara w wysokości dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Jest to kara, która jednak jest uzależniona od czasu, w którym auto pozostaje bez ubezpieczenia. W przypadku krótkiego okresu wynoszącego 3 dni bez ubezpieczenia OC trzeba liczyć się z tym, że zostanie naliczone kara w wysokości 20 procent opłaty karnej, która została wymieniona już wyżej. Co więcej, od 3 dni do 14 dni bez ubezpieczenia OC kara wynosi już połowę opłaty mandatowej, czyli wartość minimalnej krajowej. Powyżej 14 dni bez ubezpieczenia OC właściciel auta musi liczyć się z tym, że zostanie mu naliczona kara w wysokości 100 kary. W takim przypadku można zapłacić kwotę 3010 złotych. Warto więc zabezpieczyć się przed karami i dopilnować terminu ważności ubezpieczenia OC. Taka kara wygląda jednak inaczej w przypadku właścicieli autobusów, ciężarówek i nie tylko. Warto czytać dalej.

Kara za brak OC- co trzeba jeszcze wiedzieć?

Kara za brak OC nie dotyczy tylko właścicieli samochodów osobowych, ale też właścicieli ciężarówek, autobusów i nie tylko. Z karą mogą się liczyć nawet właściciele motorów. Warto wiedzieć, że w przypadku ciężarówek, ciągników, autobusów trzeba liczyć się z karą trzykrotności minimalnej krajowej. Taką karę zapłacą właściciele, którzy swoich pojazdów nie ubezpieczyli w ciągu 14 dni od wygaśnięcia OC. Taka kara może być nieco niższa, jeśli OC wygasło w ciągu 3 dni, wtedy właściciel może się liczyć z karą 20 procent. Natomiast między okresem 3- 14 dni od wygaśnięcia ubezpieczenia kara wyniesie 50 procent. Warto także wiedzieć, że właścicieli innych pojazdów niż auta osobowe oraz ciężarówki, autobusy oraz ciągniki mogą zapłacić karę w wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Jest to kara, która jest znacznie niższa niż dwie pozostałe wymienione wyżej, jednak warto jej uniknąć, poprzez regularne opłacanie ubezpieczenia OC.